postup při diskriminaci na MD
Jan Lazárik | 19.4.2010 21:24:27 | postup při diskriminaci na MD
dobrý den,12.3 jsem nastoupil na MD po šestinedělí matky
našeho dítěte.Do nástupu jsem pracoval jako vedoucí pobočky velkoobchodu Ptáček a.s.Veselí n.Moravou a pobočky Uherské Hradiště.Úhrn mých příjmů za rok 2009 byl 395 847kč.Má pobočka byla v únoru 2010 ohodnocena jako 2.nejlepší z přibližně 40 poboček firmy za r.2009.Výplata za 03 2010 tj.9 pracovních dnů,činila 7 435 hrubého.O tlaku činěném na mě z důvodu abyh zůstal a nenastupoval na MD ani nemluvě..Pokud z těchto několika faktů jde usoudit,že se jedná o diskriminaci,jak mám postupovat?
děkuji Lazárik Jan
Odpověď:
Podle § 110 odst. 1 zákoníku práce přísluší za stejnou práci (nebo za práci stejné hodnoty) všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda.
Z Vašeho dotazu však nelze soudit jakou mzdu pobírají jiní zaměstnanci na obdobné pozici. Doporučujeme Vám obrátit se na zaměstnavatele a požádat ho o vysvětlení výše Vaší výplaty za březen 2010. Pokud se mu nepodaří Vám výměru této mzdy uspokojivě objasnit nebo pokud nezjedná nápravu, může se jednat o porušení zásady rovného odměny za stejnou práci. V takovém případě je možné se obrátit se stížností na inspekci práce či v krajním případě také podat žalobu.
Co se týče Vámi zmíněného tlaku, abyste na MD nenastupoval, mohlo by se jednat o diskriminační obtěžování. Takovým obtěžováním je podle §4 odst. 1 antidiskriminačního zákona nežádoucí chování, jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašujícího, nepřátelského, ponižujícího, pokořujícího nebo urážlivého chování. Popřípadě chování, které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující výkon práv a povinností vyplývajících z právních vztahů.
Bohužel bez znalosti konkrétnějších okolností případu nelze zhodnotit, zda se Váš zaměstnavatel skutečně dopouští diskriminace či nikoli.
Martina Štěpánková