Neoprávněná výpově

Edyta | 26.4.2010 19:40:10 | Neoprávněná výpově

Dobrý den !CHci se zeptat - bylami udělena výpověď z pracovního poměru - důvod neznám,protože jsem ji nepodepsala! Po této skutečnosti, mi byla udělena výtka, která mi bude zaslána poštou.Je mi vytýkáno že jsem si vzala neoprávněně peníze z pokladny.Peníze jsem si sice opravdu vzala(2000,-kč) v domění že si je vzít mohu, prtože mi byli ten den přislíbeny že je ještě ten týž den dostanu.Protože mi zaměstnavatel již dva měsíce zpětně dluží mzdu.Jak mám dál postupovat, když chci v zaměstnání dál setrvat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jak stanoví zákoník práce, výpověď musí být dána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná.
Zákoník práce uvádí pouze „doručení“, tedy skutečnost, že výpověď se dostane do dispozice druhé strany (Vás jako zaměstnance), nikoliv podepsání výpovědi. Pokud se zaměstnavatel pokoušel Vám písemnou výpověď doručit do vlastních rukou na pracovišti, ve Vašem bydlišti nebo kdekoliv jinde a Vy jste si ji nepřevzala, pohlíží se na to, jako byste písemnost ten den převzala a od té doby Vám běží výpovědní lhůta.
Samozřejmě je k tomu nutné, aby měl zaměstnavatel potvrzení, že Vám výpověď odeslal. Jestliže došlo k předání výpovědi doporučenou zásilku, kterou si zaměstnanec v úložní době nevyzvedne na poště, považuje se tato zásilka za doručenou dnem, kdy se vrátila zaměstnavateli poštou jako nedoručitelná. Pokud s výpovědí nesouhlasíte a jste přesvědčena, že Vám výpověď byla dána v rozporu se zákonem, je nutné podat žalobu na neplatnost výpovědi.
Otázkou je, zda je opravdu dobré být zaměstnávána, ač Vám zaměstnavatel nebude za Vámi vykonanou práci vyplácet mzdu. Takové období může trvat pár měsíců, nebo se mzdy nemusíte dočkat nikdy. Při nevyplacení mzdy se samozřejmě zaměstnanec může bránit.
Vy jako zaměstnanec, kterému zaměstnavatel dluží mzdu, jste oprávněna okamžitě zrušit pracovní poměr, a to dle ust. § 56 písm. b) zákoníku práce, protože Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů od uplynutí termínu splatnosti. Dostáváte-li měsíčně mzdu k 15. dni následujícímu po měsíci, za který Vám náleží mzda, pak je zaměstnavatel povinen Vám mzdu vyplatit do konce následujícího měsíce. Jestliže tedy nedostanete mzdu za duben ani do konce května, je to důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru.
Pokud jde o posouzení, zda je výtka oprávněná, bylo by třeba znát podrobnější okolnosti, za nichž jste si peníze vzala. Obecně lze nicméně říci, že zákoník práce nezná žádnou možnost stížnosti proti neoprávněně udělené důtce. Nicméně chce-li Vám dát zaměstnavatel důtku, musí tak učinit písemně. Pokud s dutkou nesouhlasíte, sdělte mu tuto skutečnost písemně a odůvodněte proč s udělenou dutkou nesouhlasíte.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect