Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
ošetření u lékaře
Eda | 2.5.2010 14:41:45 | ošetření u lékaře
Dobrý den měl bych dotaz.Může zaměstnavatel požadovat,nebo nařídit,aby zaměstnanec navštěvoval lékaře jen ve svém pracovním volnu(zaměstnanec pracuje turnusovým způsobem)a musí toto zaměstnanec striktně dodržovat?Je to dáno zákoníkem práce,nebo to musí být obsaženo a jasně definováno v kolektivní smlouvě?Co je možno si představit a co definovat pod pojmem neodkladné ošetření?Může vůbec zaměstnavatel zjišťovat u ošetřujícího lékaře zaměstnance zda šlo o neodkladné ošetření či zda nemohla být návštěva provedena v den zaměstnancova volna?Může tuto informaci vůbec ošetřující lékař o ošetřovaném zaměstnavateli podat?
Za případné zodpovězení dotazů děkuji s pozdravem Erik
Odpověď:
Není zřejmé jaké výhody máte na mysli. Pokud jde o zaměstnání, tak v době, kdy jste těhotná jste v tzv. ochranné době. Po tuto dobu je výrazně omezena možnost zaměstnavatele Vám dát výpověď. S těhotnou zaměstnankyní také zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr.
Pokud těhotná zaměstnankyně koná práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ní vhodná. Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas atd.
Martina Štěpánková