návrat po RD do práce

Pavla | 12.5.2010 23:18:29 | návrat po RD do práce

Dobrý večer, synovi budou 3 roky, a tak jsem zaměstnavatele písemně požádala o návrat do práce a vzhledem k věku dítěte o změnu pracovní smlouvy a pracovní doby pouze na ranní směnu. V původní smlouvě je uveden třísměnný provoz. Zaměstnavatel mi písemně odpověděl, že žádosti o úpravu smlouvy a prac. doby nelze z vážných provozních důvodů vyhovět. Při ústním jednání mi bylo sděleno, že tyto úpravy nedělají, že by to tak chtěl každý. Nabízeli mi nejprve výjimku na 5 měsíců ranní, pak směny. Teď už do konce roku s tím, že mi nezaručují, že to tak bude i nadále. Vše ovšem bez písemné změny smlouvy pouze ústní dohoda. pokud nebudu souhlasit, tak ukončení prac.poměru dohodou, bez nároku na odstupné. Chci trvat na změně pracovní smlouvy. Je pravda, že když nedojde ke sjednání změny prac.smlouvy, pak vznikne výpovědní důvod pro nadbytečnost a je nárok na odstupné? Můžete mi prosím uvést pár příkladů vážných provozních důvodů? předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pojem vážné provozní důvody není v zákoně definován, zda se skutečně jedná o vážné provozní důvody se vždy posuzuje podle daného konkrétního případu. Jiné vážné provozní důvody budou existovat ve výrobě, ve školství či dopravě.
Za závažné provozní důvody lze považovat, pokud by byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz zaměstanavatele, vyhověl-li by žádosti o úpravu kratší pracovní doby. Za závažné provozní důvody lze považovat například pásovou výrobu.
Vážným provozním důvodem rozhodně není argument, že by obdobnou úpravu pracovní doby chtěli i ostatní.
Pokud máte třísměnný provoz uvedený v pracovní smlouvěl, lze uzavřít časově omezený dodatek k této smlouvě, kterým se upraví vaše pracovní doba. Pokud zaměstanavatel Vaší žádosti nevyhoví, a bude trvat na tom, že Vám nemůže vyhovět z vážných provozních důvodů, potom by s Vámi mohl zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, a to bez odstupného, neboť Vy byste nebyla schopna dostát svému závazku z pracovní smlouvy na třísměnný provoz.
V takovém případě by možností bylo se se zaměstanavetelm soudit a podat na něj stížnost na inspektorát práce.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect