Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
přesčas
jana | 23.6.2010 15:14:58 | přesčas
Dobrý den chtěla bych se zeptat pracuji v třísměném provoze.Zaměstnavatel nám nařídil přesčasy.Vím že týdně mohu odpracovat 8 hodin.muže mě nařídit více přesčasu a k tomu soboty a neděle.
A mohu vykonávat na noční směně 3X12 hodin za sebou a k tomu potom bez odpočinku jít na odpolední.od 14 do 22hodin.jsem jako samoživitelka a nemám pomalu čas na děti ale toto zaměstnavatele nezajímá.děkuji za odpověd
Odpověď:
Podle § 93 odst. 2 zákoníku práce nesmí nařízená práce přesčas u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Nád rámec tohoto omezení může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze na základě dohody se zaměstnancem. Pokud tedy již máte v týdnu odpracováno 8 hodin přesčasů, na dalších přesčasech se s Vámi musí zaměstnavatel dohodnout a nemůže Vám je jednostranně nařídit.
Dobu odpočinku mezi jednotlivými směnami upravuje zákoník práce, zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Nicméně pokud pracujete v nepřetržitém provozu, může být doba odpočinku zkrácena až na 8 hodin za podmínky, že následující odpočinek bude o dobu zkrácení tohoto odpočinku prodloužen.
Pokud tedy pracujete v nepřetržitém provozu a doba odpočinku trvala alespoň 8 hodin a následující dobu odpočinku Vám zaměstnavatel odpovídajícím způsobem prodloužil, k porušení zákoníku práce nedošlo.
Zákoník páce v § 241 stanoví, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Pokud tedy pečujete o děti, měl by k tomu zaměstnavatel přihlížet, když rozhoduje o Vašich směnách.
Martina Štěpánková