materska a pracovni doba

janika | 12.9.2010 19:16:37 | materska a pracovni doba

dobry den,
mam dotaz ohledně matky samozivitelky jako zamestnance.Svobodna s 4 synem je zamestnana na 12 hod provoze od po do ne. Byla prijata kolegyne ktera se s ni bude stridat, v tento moment samozivitelka operuje tim ze provoz se bude prizpusobovat ji a druha kolegyne bude chodit pouze na odpoledni smeny a vikendy. Nekolikrat samozivitelka narusila i interni predpis a privedla syna na pracoviste, v pracovni smlouve ma zavedenu pracovni dobu 40 hodin tydne bez specifikace.Zamestnavatel ji chce udelit vytku ma na to právo kdyz je ssamozivitelka, ma pravo ji po treti vytce dat vypoved za hrube pruseni kazne? Nova kolegyne uvazuje o odchodu z duvodu jeji diskriminace vuci samozivitelce. Jak lze tuto situaci vyresit.dekuji janika

Odpověď:

Zákoník práce nestanoví v tomto směru žádnou speciální ochranu rodičů samoživitelů. Pokud tedy porušují předpisy zaměstnavatele nebo neplní řádně své pracovní povinnosti, mohou i rodiče samoživetelé dostat výtku a následně dostat výpověď.
Výpověď upravuje § 52 písm.g) zákoníku práce
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.
Je pravda, že je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Nicméně o zařazování do směn rozhoduje zaměstnavatel a nikoli zaměstnanci, navíc zákoník práce uvádí, že je zaměstnavatel povinen přihlížet k potřebám zaměstnanců, ne se jimi absolutně řídit. Opět se toto vztahuje na všechny zaměstnance pěčující o děti, nikoli pouze na zaměstnance samoživitele.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect