šikana

Veronika | 17.11.2010 07:02:34 | šikana

Dobrý den prosím o radu. Pracuji ve velké firmě,kdy skoro ze dne na den z nás udělali call centrum bez jakýchkoliv příplatků, pracovali jsme jako administrativa s pružnou pracovní dobou. Nyní aby nemuseli měnit dodatky ke smlouvě máme pracovní dobu - jednosměnný provoz s postupným nástupem nepřetržitě, pracujeme od PO-NE včetně svátků. Na štědrý den budeme také do 22 hodin. z důvodu toho že už nikdo na oddělení nemá sílu pracovat déle jak 7,5 hodiny tak se rozhodli nám všem a to je 65 pracovníků na HPP, že přesčasy nám budou plánovat sami s tím že si ho můžu vyměnit. Mám dvě malé děti 3a 4 roky a školka není celodenní. Můžeme se nějak bránit? Osobně jsem pocítila to že když jsem se ozvala dostávám čím dál více jiné ještě činnosti ke zpracovávání. Po psychické stránce jsme všichni vyčerpaní, a to když nám nevyjde na svátek služba tak si musíme psát volno ve směně a naděláváme po víkendech, pracuji každý víkend. Když si službu vyměním a pracovala bych sice více jak 6 dní v kuse ale je to moje vůle chci mát taky nějaký víkend volný tak nám vše zamítnou, se slovy když se ti to nelíbí běž pracovat do supermarketu.
Je možné se nějak bránit proti tomuto co se týče neplacených svátků které si musíme nadpracovat a nařízeným přesčasům které nám naplánují i třeba den dopředu /dozvíme se to v 15 hod/ že druhý den máme nucený přesčas. Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpověď:

Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let,nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Máte právo si tedy požádat o úpravu pracovní doby a zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět, jedinou výjimkou, kdy žádosti vyhovět nemusí jsou právě vážné provozní důvody na jeho straně. Musí se jednat o skutečné provozní důvody, které musí zaměstnavatel přesně uvést a konkretizovat.
Podle odst. 1 uvedeného ustanovení zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti.
Zkuste se tedy při jednání se zamstnavatelem odvolat na uvedená ustanovení.
Přikládám přesné znění:
§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect