Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
návrat zaměstnankyně dozaměstnání v průběhu mateřskédovolené
4.5.2011 10:48:07 | návrat zaměstnankyně dozaměstnání v průběhu mateřskédovolené
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na výklad ustanovení § 160 odst. 2 zákoníku práce, které stanoví: \"Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.\" Jaké by mělo důsledky, pokud by zaměstnankyně požadovala návrat dříve?Byl by zaměstnavatel oprávněn ji návrat neumožnit?Jak by se taková situace posuzovala?Jednalo by se o překážku v práci?
Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Pavla Řehůřková
Odpověď:
Nastoupí-li zaměstnankyně před očekávaným porodem na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel by jí neměl umožnit nástup zpět do zaměstnání dříve než po uplynutí šestinedělí, tedy 6 týdnů po porodu. Mateřská dovolená představuje překážku v práci na straně zaměstnance. Dřívější nástup by představoval porušení uvedeného ustanovení zákoníku práce.
Martina Štěpánková