výpověď

25.5.2011 13:05:15 | výpověď

Dobrý den,
před časem jsem již psala do Vaší právní poradny ale nedostala jsem odpověď. Obracím se na Vás ještě jednou o radu.
Jsem 17tým rokem zaměstnána na úřadě. Koncem února letošního roku jsem se vrátila z 3leté RD. Pracuji na stejném místě jako před mateřskou.Práci zvládám výborně.
Mám 2 děti, syna (15 let) a dceru (3 roky). Jsem matka samoživitelka.
V průbehu měsíce března bylo vše v pořádku, začátkem dubna se na pracovišti začalo proslýchat, že se má v rámci šetření na úřadě propouštět. Toto propouštění se má týkat jednoho zaměstnance z našeho oddělení. Důvod - malá pr. vytíženost lidí. Podotýkám, že práce je dostatek, v úřední i neúřední dny (alespoň co se týká mé pozice), vždy tomu tak bylo po celou dobu mé praxe.
Mezitím v polovině dubna byl na naše oddělení přijat nový člověk, na pozici vedoucího (místo nedávno zrušené), je to mladík po škole, bez praxe. Toto prý se snižováním počtu zaměstnanců úřadu nijak nesouvisí.
Následně koncem dubna byla výpověď dána mě, z důvodů výše uvedených. Podotýkám, že po prvním měsíci mého návratu do práce jsem dostala přidáno na osobním ohodnocení a k výplatě ještě odměnu. Je s podivem, že takto se hodnotí zaměstnanec \"nadbytečný\" pro kterého údajně není práce. V lednu tohoto roku (tj. 2 měsíce před mým návratem) jsem byla přihlášena na školení ZOZ které se bude konat v září. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se se mnou v práci \"nepočítalo\". Až do doby kdy byl přijat nový \"vedoucí\".
Cítím se tímto krokem diskriminována, mám možnost se nějakým způsobem bránit? Jsem jedinná na našem oddělení kdo je rodič samoživitel, ostatní jsou buď vdané s dětmi nebo vdané s dospělými dětmi.Nikdo jiný by nebyl tímto krokem uveden do takto těžké životní situace.Myslím, že bylo také zneužito toho , že jsem se zrovna teď vracela z RD.Jsem teď na neschopence. Nevím si rady, nevím jestli se můžu proti tomuto nějak bránit. Moc děkuji za odpověď. (byla bych ráda kdyby bylo možné mi odpovědět ma mail)

Odpověď:

Proti výpovědi je možné se bránit žalobou na neplatnost výpovědi. Jiná cesta než soudní bohužel není. Zákoník práce nyní neupravuje žádnou speciální ochranu pro rodiče samoživitele.
Podle zákoníku práce § 72 je možné žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním, tady do dvou měsíců, od konce výpovědní doby. K vyhodnocení, zda má žaloba naději na úspěch by bylo třeba znát podrobnosti o organizačních změnách na Vašem úřadě.
Pokud se rozhodnete žalobu podat, je třeba, abyste co nejdříve zaměstnavateli písemně sdělila, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstanával. To je podmínka ze zákona, bez níž by případná žaloba neměla naději na úspěch. Následně by bylo třeba vyhledat advokáta v místě bydliště a požádat ho, aby případ zhodnotil a v případném řízení Vás zastupoval.
Gender Studies bohužel nemá prostředky k tomu, aby mohlo poskytovat klientům právní zastoupení v soudních sporech.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect