výpočet mateřské (PPM) přidruhém dítěti

27.5.2011 13:12:41 | výpočet mateřské (PPM) přidruhém dítěti

Dobrý den,
mám roční dítě, rodičovský příspěvek čerpám v tříleté variantě a zvažuji návrat do původního zaměstnání na zkrácený úvazek. Řeším, jaký typ smlouvy/dohody mám uzavřít, aby se mi – v případě, že znovu otěhotním a nastoupím na mateřskou dříve než budou prvnímu dítěti 3 roky – vypočítávala PPM z příjmů, které jsem měla před narozením prvního dítěte. Předesílám, že zaměstnavatel by dával přednost dodatku k pracovní smlouvě před DPP a DPČ. Z Vašich stránek jsem nejdříve usoudila, že v takovémto případě je třeba uzavřít pouze DPP nebo DPČ a dále zůstat na rodičovské s tím, že se náplň práce nesmí shodovat s náplní uvedenou v pracovní smlouvě. Pak jsem ale v jedné Vaší odpovědi (z 12. 5. 2010) našla odkaz na § 19 zákona o nemocenském pojištění. Cituji: „pokud \"u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství;\" To znamená, že trvá-li Váš pracovní poměr u téhož zaměstnavatele a vznikne Vám do 4 let věku dítěte nárok na novou peněžitou pomoc v mateřství (tedy nastoupíte na další mateřskou do 4 let věku předchozího dítěte, nestačí v této době otěhotnět), bude se Vám počítat jako denní vyměřovací základ pro předchozí mateřskou, neboť ten bude vyšší vzhledem k tomu, že nyní pracujete na kratší úvazek“. Můžete mi prosím napsat, kdy by mohla v mém případě nastat tato situace? Nebo jsou práce na základě dodatku k původní pracovní smlouvě a čerpání PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte neslučitelné?
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

§ 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění skutečně obsahuje ustanovení \" U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství;\"
Pokud budete pracovat na kratší pracovní poměr, budete logicky vydělávat méně peněz, nicméně pokud otěhotníte a vznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku předchozího dítěte, výše mateřské se Vám bude podle tohoto ustanovení odvozovat z příjmu před nástupem na první mateřskou dovolenou, který byl vyšší. Je to určitá ochrana a výhoda pro ženy pečující již o jedno malé dítě či děti. Podmínkou však je, že jste stále ve stejném zaměstnání u téhož zaměstnavatele, nevadí nicméně pokud dodatkem k pracovní smlouvě bude zkrácen Váš pracovní úvazek.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect