benny | 6.11.2011 19:43:58

Dobrý den, chtěla bych zeptat. Jsem 8 let příslušnicí PČR. Od 1.12. 2011 nastupuji na mateřskou dovolenou (narození jednoho dítěte) , která podle služebního zákona policie ČR činí 28 týdnů u samoživitelky 37 týdnů. Bylo mi řečeno, že peněžní nárok na mateřskou je v délce 28 týdnů. Jaký význam má potom to, že u samoživitelky je délka 37 týdnů kdy,ale nebude brát mateřskou? V tuto dobu má již nárok na rodičovský příspěvek? Podle toho co jsme pochopila význam to má ten, že se mi vypočítá z 37 týdnů dovolená a zaměstnavatel má povinnost držet mi moje místo o něco déle. Je to tak? Nebo jsou i jiný výhody nebo nevýhody delší mateřské pro samoživitelku? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v délce 28 týdnů vychází ze zákoníku práce, kdy je zakotvena možnost čerpání mateřské dovolené po dobu 28 týdnů, a to i pro matku samoživitelku. Zákoník práce na rozdíl od zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů nestanoví speciální úpravu pro matky samoživitelky.
Jak uvádíte, po skončení peněžité pomoci v mateřství můžete začít čerpat rodičovský příspěvek.
V případě čerpání mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vás po jejím skončení zařadit na původní místo, nicméně po rodičovské dovolené je povinen přidělit zaměstnankyni práci odpovídající pracovní smlouvě, ale není povinen ji zařadit na její původní místo.
Doba čerpání mateřské dovolené se na rozdíl od rodičovské dovolené považuje za výkon práce pro výpočet nároku na dovolenou a také se započítává do doby rozhodné pro výsluhy.

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect