Karel | 8.12.2011 20:11:53

Dobry den, vcera v noci se udelalo me tehotne manzelce (7 mesic) nevolno(bolesti bricha), rano v 5:30 me pozadala, abych ji radeji odvezl k jejimu lekari zhruba 70 km na kontrolu a vysetreni,protoze by to sama nezvladla.Ten nas poslal k dalsimu vysetreni do nemocnice s tim at prinesu propustku, ze mi ji potvrdi.Po zhruba 3-4 hodinach stravenych v cekarnach mi sdelili, ze si tam manzelku radeji nechaji na pozorovani.Tento den jsem jiz nesel do prace,protoze bych prijel akorat na konec smeny 14:00.Zamestnavatel mi dnes den pote odmita vydat propustku, ci proplatit zpetne tento den.Pokud manzelku propusti dopoledne v me pracovni dobe, budu muset pro ni opet dojet.Budu mit na tuto cestu narok na propustku? Ma na toto zamestnavatel pravo?Muzu se pripadne nejak branit?A jak to tedy spravne podle zakona ma byt? Diky za odpoved

Odpověď:

Popisovanou situaci upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení náleží zaměstnanci při doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud jde o doprovod manžela, náleží zaměstnanci také náhrada mzdy nebo platu.
Zaměstnavatel je tedy povinen Vám den, kdy jste manželku k lékaři doprovázel proplatit, stejně tak doprovod od lékaře (z nemocnice). Nařízení sice omezuje nárok na volno na jeden den, tedy v kuse, nicméně neomezuje počet techto dnů.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect