JANA M. | 1.1.2012 13:49:04
Dobrý den, zaměstnavatel aby mi nemusel vyplácet odstupné, dal mi důtku za hrubé porušení kázně s tím, že pokud se toto bude opakovat, rozváže se mnou pracovní poměr. Chci se bránit, tím, že zaměstnavateli písemně sdělím, že s důtkou nesouhlasím. Zajímá mě, jestli tento nesouhlas má vůbec nějakou váhu a JAKÉ KROKY NÁSLEDUJÍ POTÉ?. Mám vůbec nějaká práva?
Předem děkuji za rychlou odpověd.
S pozdravem
Jana
Odpověď:
Situace, kterou popisujete je poměrně častá, a zaměstnavatelé ji využívají k tomu, aby se zaměstnancem mohli ukončit pracovní poměr a nemuseli mu platit odstupné. Zákoník práce nestanoví žádný postup jak se takové výtce bránit. Zákoník práce pouze v § 52 písm. g) stanoví: "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,"
Je možné zaměstnavateli písemně sdělit, že s uvedenou výtkou nesouhlasíte a proč. Tento nesouhlas však nebude mít žádný vliv na to, zda Vám zaměstnavatel může či nemůže následně dát výpověď. Nesouhlas by mohl mít váhu v případném následném sporu o neplatnost výpovědi, pokud by Vám ji zaměstnavatel následně dal. Nicméně bylo by nutné u soudu uplatnit žalobu na neplatnost výpovědi a následně prokazovat, že k porušení pracovních povinností nedošlo a výtky zaměstnavatele byly pouze účelové.
Martina Štěpánková