Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Jana | 2.1.2012 16:22:56
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o posouzení jestli mi vznikne nárok na PPM.
Od dubna 2007 jsem pracovala v cizině až do 10. ledna 2010 poté jsem byla na pracovním úřadě (pár měsíců v Irsku potév čechách navazovalo to na sebe) až do 10. ledna 2011 kdy jsem byla zaměstnaná v Bratislavě ve firmě SAS do 7. března. Poté opět na pracáku a od 1.5. 2011 v čechách do 31.12. 2011. Tenhle den mi skončila smlouva na dobu neurčitou a už mi ji neprodloužili. Rodit bych měla okolo 20.května. Myslím tedy že podmínka 270 dní je splněna a jsem v ochranné lhůtě tak nárok mám. Můžete mi prosím nasat co si o tom myslíte?
Dále ještě jedna otázka: jsem česka manžela mam slovaka,Budu rodit v květnu v cesku pvní dítě, Nyní jsem na rizikovém. On ma trvalý pobyt na slovensku a v česku mi porodne zamítnou jelikož manžel má vyšší příjem než je limit. Mame sanci ho dostat na slovensku a co k tomu budem potrebovat. Pokud ne jaké podmínky bychom museli splnovat pro získání tohoto příspěvku
Děkuji mockrát za jakoukoliv radu.
Sedálová Jana
Odpověď:
Dobrý den,
abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte být účastna v nemocenského pojištění v České republice. Pokud pracujete v cizině, musí být v České republice sídlo zaměstnavatele. Pokud jste pracovala pro slovesnkého zaměstnavatele na Slovensku, nemáte sice nárok na peněžitou pomoc v mateřství v ČR, ale pravděpodobně budete mít nárok na obdobnou dávku na Slovensku. Doporučiji Vám proto obrátit se na tamní úřady. Toto i týká i nároku na porodné.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová