Ivana | 4.1.2012 19:44:28
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou, pracovní dobu až do 18ti hodin, jsme samoživitelka s 12 letým dítětem, chci podat výpovědvěď : "Tímto dávám, v souladu s ustanovením § 50 odst. 3 zákoníku práce, výpověď z pracovního poměru – rodinné důvody (péče o dítě ve věku povinné školní docházky)." Musím si najit práci na ranní směnu. Ráda bych věděla, zda když výpověd podám takto, budu krácena na pracovním úřadě na podpoře. Děkuji Ivana
Odpověď:
Výši podpory v nezaměstnanosti upravuje § 50 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Pokud zaměstnanec ukončí zaměstnání sám nebo dohodou bez vážného důvodu bude mít nárok pouze na nižší podporu. Co je považováno za vážné důvody, zákon již blíž nespecifikuje. Nicméně péče o dítě by měla být za závažný důvod považována.
Doporučuji Vám věc nejprve zkonzultovat s příslušným úřadem práce, neboť úřad práce bude rozhodovat o tom, zda tyto důvody uzná jako vážné a rozhodne o poskytování podpory v nesnížené míře.
Zvažte, zda musíte skutečně ukončit pracovní poměr. Neuvádíte, jaké vykonáváte zaměstnání a proč máte pracovní dobu do 18.00 hod., a zda by se dala pracovní doba upravit.
Nicméně podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujících o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vzhledem k tomu, že pečujete o dítě mladší 15 let, je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti o kratší pracovní dobu i úpravu pracovní doby vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem ty provozní důvody spočívají a proč konkrétně nemůže Vaší žádosti vyhovět. Odmítnutí Vaší žádosti pouze s odůvodněním, že mu v tom brání vážné provozní důvody, je naprosto nedostatečné.
Martina Štěpánková