Kosma | 28.1.2012 19:55:58

Dobrý den, prosím o radu: Byl jsem zaměstnán u firmy téměř čtyři roky - smlouvu jsem měl na dobu neurčitou. Koncem minulého roku mě a dalším dvěma kolegům vedoucí oznámil, že z důvodu finančních problémů firmy nás majitel (britský občan) musí propustit. Souhlasil jsem s tím, že skončím, ale požádal jsem o odstupné. Vedoucí se mi přímo vysmál, že majitel mi žádné odstupné nedá a jestli budu dělat problémy, že si už najde způsob jak se mě zbavit a přímo do očí mi řekl, že nebude problém mě obvinit, že jsem něco zanedbal, poškodil, nebo dokonce ukradl. Protože i moji dva kolegové nátlaku podlehli, tak jsem nakonec také dohodu o ukončení pracovního poměru dle § 49, odst. 1 ZP bez uvedení důvodu (ačkoliv jsem o uvedení důvodu žádal) podepsal. Prosím o informaci jestli ještě existuje možnost vyplacení odstupného vymáhat. Děkuji.

Odpověď:

Pokud již došlo k podpisu dohody, kde není uveden žádný důvod, budete velmi těžko prokazovat, že důvodem ukončení pracovního poměru byly organizační důvody na straně zaměstnavatele, a že Vám tudíž náleží odstupné. Nicméně podmínkou pro vznik nároku na odstupné je důvod ukončení pracovního poměru podle zákoníku práce a není nezbytně nutné, aby tento důvod byl uveden v dohodě o ukončení pracovního poměru. Můžete se zkusit písemně obrátit na zaměstnavatele s tím, že žádáte, aby Vám v souladu se zákoníkem práce vyplatil odstupné, jinak, že se svého nároku budete domáhat soudní cestou a podáte stížnost na inspektorát práce.

Pokud Vám zaměstnavatel odmítne odstupné vyplatit, což se dá bohužel očekávat, nezbyde Vám jiná možnost než odstupné vymáhat soudní cestou. Bohužel ukončení pracovního poměru dohodou je pro zaměstnance nevýhodné i pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, která je v takovém případě nižší.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect