Marie | 23.3.2012 14:43:03

Prosím o radu týkající právní problematiky určení otcovství. Příklad: žena otěhotněla s mužem, se kterým sice žila v dlouholetém vztahu, nicméně nejsou manželé ani nežijí jako druh a družka. Muž po oznámení těhotenství vztah ukončil a taktéž přerušil veškeré kontakty. Mohl by v budoucnu požadovat soudní cestou určení otcovství, odběr DNA dítěte a dělat si na dítě nároky? Žena má v úmyslu ho samozřejmě neuvést jako otce v rodném listě; stačí to však k tomu, aby tento člověk neměl šanci dítěti jakkoliv zasahovat do života a vůbec v něm figurovat? Jaké jsou jeho právní nároky? Má možnost v budoucnosti lege artis "zkomplikovat" dotyčné ženě život? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
K určení otcovství dochází na základě zákona o rodině, konkrétně podle § 51 v případě uzavřeného manželství a podle § 52 při souhlasném prohlášení rodičů a konečně podle § 54 možnost určení soudem, kdy se pokládá za otce muž, který se ženou souložil v rozmezí 180 – 300 dnů od porodu.

Pokud se rozhodnete neuvést otce dítěte do rodného listu, pak zůstane kolonka prázdná. Zapřený biologický otec pozbývá veškerých nároků a práv k dítěti.
Nicméně to v budoucnu nevylučuje situaci, aby se svého otcovství otec domáhal a určení otcovství požadoval. Pokud by k určení otcovství došlo, potom by měl otec k dítěti veškerá práva a povinnosti.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect