Marie | 12.4.2012 23:25:17

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. Přítel pracuje ve firmě cca. 11 let. Nikdy neměl sebemenší problém. Nyní je obviněn z krádeže. Nic nevzal, ale zaměstnavatel mu vyhrožuje paragrafem 55. Zprvu tvrdil že má nějaké důkazy ve formě videí (ve firmě je kamerový systém) a fotek. Určil nějakou částku, zhruba 40.000 kterou má přítel uhradit. Příteli bylo sděleno že pokud se nepřizná ke krádeži a neuhradí uvedenou částku, nemusí už chodit na směnu. Žádné důkazy nebyly příteli předloženy, ani neexistují. Později vedoucí změnil strategii a řekl že má svědky - další 2 lidi kteří jsou ochotni dosvědčit že krádež viděli. Jak se má přítel bránit proti tomuto nařčení a proti propuštění ze zaměstnání?
Moc děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
§ 55 zákoníku práce upravuje okamžité zrušení pracovního v případě zvláště hrubého porušení pracovně-právních předpisů, kterým krádež bezpochyby je. Zaměstnavatel se pravděpodobně snaží takovýmto zákeřným způsobem zbavit Vašeho přítele, aniž by mu musel v souladu se zákoníkem práce vyplatit odstupné.
Zaměstnavatel by měl jasně specifikovat, jak došel k závěru, že mu chybí cca 40tis., musel by udělat inventuru, která by ukázala, že mu vznikla takto nějaká škoda apod.
V případě, že by byl přítel propuštěn, měl by se obrátit na advokáta a bránit se protiprávnímu postupu zaměstnavatele soudní cestou, jak křivému obvinění, tak nezákonnému ukončení pracovního poměru.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect