Jamina | 9.5.2012 09:37:21

Dobrý den,jsem na RD s dcerou,narozenou 23.08.09.Dcera nemůže navštěvovat MŠ,takže nemohu nastoupit do práce.Zaměstnavatel nepřistoupí na neplacené volno trvající rok(projednáno ústně).Budu muset dát výpověd.K jakému datu musím výpověd podat,abych nemusela nastoupit do zaměstnání a jak výpověd formulovat?Údajně ti,co ze zaměstnání odejdou dobrovolně,nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti?Lze dát výpověd dohodou k 23.8.09,kdy dceří budou 3 roky nebo je výhodnější výpověd s 2měs výpovědní lhůtou?Budu muset během doby,kdy budu s dcerou doma,pravděpodobně do jejích 4let,platit zdravotní a sociální pojištění?Děkuji.JL

Odpověď:

Dobrý den,
pokud chcete ukončit pracovní poěr a nevracet se zpět do práce, máte dvě možnosti. Buďto můžete dát výpověď, nebo můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru. V případě výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí 2 měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Výpovědní doba končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud byste chtěla skončit pracovní poměr k 31.8.2012, musíte podat výpověď v průběhu měsíce června. Výpovědní doba začne běžet k 1.7.2012.
Rozhodnete-li se pro dohodu, můžete si se zaměstnavatelem domluvit libovolné datum skončení praconího poměru. S dohodou musí, na rozdíl od výpovědi, zaměstnavatel souhlasit.
Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Pro určení výšie podpory v nezaměstnanosti bude rozhodující, zda úřad práce posoudí Vaše důvody jako vážné.
Za příjemnce rodičovského příspěvku platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění platí zaměstnavatel za své zaměstnance v pracovním poměru. Pokud pracovní poměr ukončíte, stát za Vás toto pojištění neplatí.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect