Barbora | 20.7.2012 13:50:28
Dobrý den, pracuji v jedné společnosti jako nákupčí. Na nákup jsme dva-kolega muž. V únoru jsem zjistila, že on dostal přidáno o rovných 17 tis., a to od 1.3. Mám i emailovou zprávu ředitelky personalistovi. Já mám 18 tis hrubého, on 35 tis. Okamžitě jsem si podala žádost o zvýšení platu, ale ředitelka si to pouze poznačila, nezeptala se mě na mou představu, nic k tomu nedodala. Bohužel jsem byla od března až do minulého týdne na nemocenské. Vůbec nic se nezměnilo. Ředitelka dokonce po mě požadovala, abych pracovala v době nemocenské z domy, ale to jsem odmítla, protože bych to dělala zadarmo. Co mám dělat? Mám možnost dorovnání za měsíce, kdy kolega už bral podstatně více než já? Druhá věc je, že už 3 roky kromě nákupu dělám i přepravy a nedostávám za to vůbec nic i přesto, že jsem na to několikrát poukázala. Namísto toho se ředitelka s jiným kolegou domluvili, že to bude dělat on. Musím od něj trpět šikanu a ponížování. Píše o mě ředitelce, že jsem neschopná, nic neumím, atd. a ředitelka mi na to řekla, že to není pravda. Neví, že mám jejich emailovou komunikaci. Jak se mohu proti tomu bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nesmí znevýhodňovat zaměstnance pouze proto, že se domáhá svých práv. Jejich uplatnění je, zvlášť v oblasi odměňování velmi složité. Zaměstnavatel může vždy tvrdit, že Vaše práce a práce Vašeho kolegy není srovnatelná.
Máte pouze dvě možnosti. Za prvé se můžete obrátit na inspekci práce. Podle zákona o inspekci práce se deliktu dopustí zaměstnavatel, který neposkytne zaměstnanci za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty stejnou mzdu nebo plat jako jinému zaměstnanci nebo pokud nezajistí rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty. Za první delikt mu hrozí pokuta až do výše 500 000 Kč, a druhý až do výše 400 000 Kč.
Druhou možností je obrátit se na soud a požadovat, aby se zaměstnavatel svého jednání zdržel a aby zásah odstranit. To znamená, aby Vám začal platit mzdu jako Vašemu kolegovi. Pokud jednání zaměstnavatele prokážete (např. emailovou korespondencí), je na něm, aby dokázal, že se diskriminačního jednání nedopouští.
Eva Fialová