jolka | 31.7.2012 00:06:23
Dobry den, chtela bych se zeptat na situaci po navratu z RD. Vzhledem k peci o deti, jejich doprovazeni do skolek atd. si mohu dovolit pouze polovicni uvazek. (Schudnou alternativou je pro me i rozvazani pracovniho pomeru, ovsem s odstupnym,) Nevim, jak postupovat, pokud mi zaměstnavatel nabidne pouze plny uvazek. Pokud odmitnu plny uvazek a budu trvat na polovicnim, znamena to, ze zaměstnavatel timto splnil svou povinnost zaměstnat me po navratu z RD podle me stavajici smlouvy a me tudiz nenalezi odstupne? Druha otazka: co kdybych prijala plny uvazek a zazadala o zkraceni pracovni doby na polovinu? (existuje hranice, ja velke zkraceni pracovni doby smi osoba pecujici o dite do 15ti let veku po svem zaměstnavateli pozadovat a co on musí akceptovat?) Predem dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
Po návratu z rodičovské dovolené máte právo, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle pracovní smlouvy. Na druhou stranu, požádá-li podle zákoníku práce zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů na straně zaměstnavatele je rozhodující zejména vyhodnocení, jaký zásah do provozu zaměstnavatele představuje zkrácení pracovní doby oprávněného zaměstnance ve srovnání se stavem, kdy by pracoval po stanovenou týdenní pracovní dobu. Vážný provozní důvod je dán pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Neumožní-li zaměstnavatel zkrácení pracovního úvazku, doporučuji se obrátit na inspekci práce, která může zaměstnavatele pokutovat, zjistí-li že vážné provozní důvody neexistují.
Pokud vážné provozní důvody existují a vy nepřistoupíte na změnu pracovní smlouvy, může Vám dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost. Na odstupné byste měla nárok pouze v případě, že by Vám dal zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, nebo s Vámi ukončil pracovní poměr dohodou ze stejného důvodu. Jestliže dáte výpověď vy, na odstupné nárok nemáte, ledaže by Vám na něj dávala právo kolektivní smlouva či vnitření předpis zaměstnavatele.
Eva Fialová