Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
PETRA | 16.8.2012 12:07:25
Dobrý den, zaměstnavatel mi chce v rozporu s pracovní smlouvou změnit pracovní dobu (smlouva: 8-16) na 18-21 a místo výkonu (smlouva:Brno a dle dohody) na Kraj Vysočina.
Pečuji o 14 leté dítě a tyto podmínky jsou nepřijatelné. Jak mám dále postupovat? Kdo komu má dát výpověď? Jak postupovat během případné výpovědní lhůty? Nevím zda neskončím na ÚP. Předem děkuji za právní radu a pomoc.
S pozdravem Petra Z.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní smlouvu lze měnit pouze se souhlasem obou jejích stran, tzn. Vaší a Vašeho zaměstnavatele. Pokud se změnami v pracovní smlouvě nesouhlasíte a zaměstnavatel pro Vás nebude mít jinou práci, na kterou by Vás převedl, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. V takovém případě Vám náleží odstpné ve výši podle počtu odracovnaých let u zaměstnavatele. Musela byste však vykonávat práci ještě po dobu dvouměsíční výpovědní doby. Další možností je podepsat dohodu o ukončení pracovcního poměru. K tomu, abyste měla nárok na odstupné je třeba, aby v této dohodě bylo uvedeno, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů na straně zaměstavatele. Pokud dáte výpověď vy, musíte rovněž dodržet dvouměsíční výpovědní dobu, ale nárok na odstupné Vám nevznikne.
Eva Fialová