Jana Horáčková | 24.8.2012 10:48:43
Ve velkém podniku /více jak 1000 zaměstnanců/ mně ved. personálního oznámil na vyvolaném jednání 5 měsíců před nástupem z rodičovské dovolené, že se ruší moje místo z organizačních důvodů a proto se stávám nadbytečnou. Nabídnul rozvázání pr. poměru dohodou s odstupným, což jsem odmítla a poté písemně sdělila termín nástupu a požádala, aby mně společnost přidělovala práci dle uzavřené pr. smlouvy i po nástupu do zaměstnání. Ústně při převzetí písemnosti mně bylo sděleno, že po nástupu stejně dostanu výpověď pro nadbytečnost. Fakticky se na pracovišti místo kde jsem pracovala ruší a činnost, kterou jsem vykonávala však zůstala a bude muset být rozdělena mezi ostatní pracovníky a zastupující pracovník na mém místu dostal rovněž upozornění, že bude jeho záskok ukončen, ale dají mu možnost požádat o zařazení na jiném stroji, kde vvznikne nová pozice. Tyto informace a nabídka možnosti mně při pohovoru konaném půl hodiny po mně nebyla poskytnuta. Osobně to pociťuji jako diskriminační a účelové opatření vůči mé osobě, neboť jsem ve společnosti zaměstnána 14 roků na úseku kvality, kde se proměřuji výrobky. Jsem přesvědčena, že by se pozice nerušila, kdybych byla nadále bezdětná. Proto to považuji za diskriminační opatření vůči mé osobě jako matce, ale nemohu to dokázat. Neni však bez zájmu, že na našem úseku jsem během dvou roků třetí ženou, která před návratem z RD se tímto způsobem vyhazuje. Mám šanci na úspěšnou obranu a co pro to udělat?
Odpověď:
Dobrý den,
jednání, které popisujete se jeví jako diskriminační z důvodu rodičovství. Za prvé Vám doporučuji, abyste trvala na trvání pracovního poměru. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci, vznikají na jeho straně překážky v práci a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Výpovědi z organizačních důvodů se můžete bránit u soudu, a to do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit.
Co se týče diskriminace, bylo by dobré kontaktovat další ženy, která se staly obětí diskriminace, a společně podat stížnost inspekci práce, která může udělit Vašemu zaměstnavateli pokutu až do výše 400 000 Kč. Vyloučená není ani možnost soudní žaloby. V soudním řízení to nebudete Vy, kdo by dokazoval diskriminační jednání zaměstnavatele. Váš zaměstnavatel by v tomto případě musel dokaza, že se diskriminačního jednání nedopustil.
Eva Fialová