Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Eva | 15.9.2012 19:17:10
Dobrý den, na základě našeho telefonockého rozhovoru Vám posílám dotaz ještě v písemné podobě. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Nyní odejde na rodičovskou dovolenou i manžel, samozřejmě bez nároku na příspěk. Zajímalo by mě, jestli za něj bude platit zdravotní pojištění stát a jestli nebude mít povinnost platit si sám sociální pojištění v případě následujících 2 situací:
1) Manžel má živnostenské oprávnění (vedlejší činnost) a během RD by si přivydělával.
2) Manžel by živnost pozastavil.
Děkuji Vám za pomoc a ochotu.
Odpověď:
Dobrý den,
pro platbu sociláního pojištění je důležitý typ samostatné výdělečné činnosti. Vedlejší činnost, ze které se neplatí do určitého obratu povinně sociální pojištštění je mimo jiné činnost při zaměstnání s výdělkem rovnajícím se dvojnásobku minimální mzdy, tj. 14 000 Kč. Pokud bde Váš manžel sice v pracovním poměru, ale bez příjmů, stane se dle mého názoru z vedlejší činnosti činnost hlavní. Z hlavní činnosti pak sociální pojištění platit musí.
Pokud by manžel živonost pozastavil, platba sociálního pojištění by se na něho nevztahovala.
Zdravotní pojištění si bude muset Váš manžel platit sám. Toto pojištění se bude vypočítávat z příjmu, kterého by svou prací v rámci živostenského oprávnění dostahoval. Při pozastavení živnosti by platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Eva Fialová