novinka | 27.10.2012 15:51:35
zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr podle §55,odst.1,písm.b zákoníku práce(uvedl jako důvod bez předchozích upozornění ,že jsem se bez omluvy nedostavila do zaměstnání(přitom nás s kolegyní na hodinu vyhodil a vyměnil v kanceláři zámek, naše práce dělá někdo jiný,.Několikrát jsem byla u bývalého zaměstnavatele na pracovišti,ale z vedoucích pracovníků tam nikdo nebyl , a proto jsem se nedozvěděla co dále. Tímto paragrafem nemám nárok na žádnou podporu.Chci se zeptat - jsem nyní vedena na ÚP bez nároku na podporu.Podaří-li se mi sehant zaměstnání a nový zaměstnavatel mě proposí ve zkušební době mám nárok na podporu ?
Odpověď:
Dobrý den,
to, že jste se údajně nedostavila do zaměstnání, není důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru. Podle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud zaměstnanec porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. V případě opakovaného nepřijití do práce v době 6 měsíců a po písemných upomínkách zaměstnavatele by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď podle § 52 písm. g) zákoníku práce. Okamžité zrušení pracovního poměru je tak neplatné a vy se jeho neplatnosti můžete domáhat u soudu do dvou měsíců od doby, kdy měl tento pracovní poměr skončit.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Pokud se nebudete okamžitému rozvázání pracvního poměru bránit a bude-li s Vámi skončen pracovní poměr v době, kdy neuplynulo 6 měsíců od okamžitého zrušení pracovního poměru, nárok na podporu v nezaměstnanosti mít nebudete.
Eva Fialová