z Úval | 27.11.2012 21:45:40
Dobrý den,
starosta města Úvaly zveřejnil na webu města návrh na zřízení Městské policie, ve kterém mimo jiné uvádí výchozí situaci ve městě.
Cituji: "Cca. 1/2 policistů na Policii ČR v Úvalech tvoří ženy, což z hlediska řešení výtržností, či řešení domácího násilí není ideální stav, většinou spoléhají na příjezd další hlídky a tím dochází k oslabení bezpečnosti města, tak i časovým prodlevám při řešení dalších situací." Ve stejné studii pan starosta uvádí rozdělení trestních činů podle druhu kriminality. Z uvedeného grafu vyplývá, že ze 127 případech majetkové trestné činnosti byl pouze 1 případ výtržnictví a žádný případ domácího násilí.
Obávám se, že informací, že 50 % zastoupení žen v policistek ČR není ideální je diskriminační.
Žádám o Váš názor v této záležitosti.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
vyjádření pana starosty posuzováno podle antidiskriminačního zákona diskriminační není. V rozporu s antidiskriminačním zákonem je jednání, na základě kterého je s jednou skupinou zacházeno odlišně než s jinou skupinou, a to z důvodu odlišného pohlaví, věku, národnosti, apd. Pokud se pan starosta vyjadřuje o ženách u policie tímto způsobem, jedná se pouze o přinejmenším nefundovaný výrok z profesní oblasti, ve které pan starosta odborníkem není (jak jsem si vyhledala).
Výrok pana starosty může ovšem posloužit jako důkaz v případě, že důvodem k nepřijetí žen k městské policii v Úvalech nebo jejich omezeného počtu bude právě jejich pohlaví. Ženy, které nebudou k městské policii přijaty, se mohou obrátit na soud a jejich důkazní pozice bude v takovém soudním sporu posílena.
Eva Fialová