Kateřina L. | 1.12.2012 22:33:19

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda by u soudu mohla uspět má žaloba na diskriminaci. Jedná se o diskriminaci z důvodu pohlaví v přístupu k zaměstnání. Budu úplně konkrétní. Hlavní příčinou, proč o žalobě uvažuji, je skutečnost, že práci, o kterou jsem měla velký zájem a pro kterou jsem plně kvalifikovaná, získal uchazeč s nižší kvalifikací - muž. Zatímco tohoto uchazeče firma sama oslovila, mě ani nepozvala k pracovnímu pohovoru i přes to, že jsem se o pracovní místo sama a s velkým časovým předstihem zajímala, s vedením firmy byla v emailovém kontaktu a dokonce mi jednání o případném zaměstnání bylo příslíbené. Ale vezměme to od počátku.
V zimě roku 2012 jsem se dočetla o tom, že Andrej Babiš (podnikatel a miliardář) hodlá celostátně vydávat nový regionální týdeník 5+2 dny. Protože jsem do srpna 2011 působila na pozici středního managementu v týdeníku stejného zaměření jen v jiné firmě (Sedmička), hned jsem se začala pídit po tom, kdo nový týdeník povede, a toto vedení jsem ihned kontaktovala. Zaslala jsem jim žádost o zaměstnání, životopis, motivační dopis a ukázky své práce. Dozvěděla jsem se, že reaguji s velkým předstihem, že jihočeská divize, kterou jsem chtěla vést, se bude otevírat až za půl roku, že mají hromady životopisů a že se věcí budou zabývat před prázdninami. Pak už se neozvali.
Zdůrazňuji, že jsem se ucházela v podstatě o tutéž pozici, kterou jsem v Sedmičce vykonávala téměř tři roky. Jedná se o místo regionální šéfredaktorky. Řídila jsem pět jihočeských redakcí o cca 20 zaměstnancích. Mám vysokoškolské vzdělání - magisterský titul v oboru žurnalistika a předchozí šestiletou praxi v celostátních médiích Lidové noviny, MF Dnes - z toho zmíněné tři roky manažerské praxe. Přesto mě ani přes předchozí komunikaci nikdo nepozval k pohovoru. Bylo by to určitě jejich nezadatelné právo a ničemu bych se nedivila kdyby se nestalo následující: Na pozici, o kterou jsem stála, byl přijatý jeden z mých bývalých podřízených (mimo jiné můj velmi dobrý přítel)..

Odpověď:

Dobrý den,
zákaz diskriminace je sice krásná a užiteční věc, ale v praxi velmi těžko dokazovatelná a vymahatelná. Antidiskriminační zákon a zákon o zaměstnanosti zakazují diskriminaci uchazečů o zaměstnání mimo jiné i z důvodu pohlaví. Tzn. zakázáno je každé jednání, v rámci kterého zaměstnavatel či potenciální zaměstnavatel jedná uchazeči o zaměstnání rozdílně právě a pouze z důvodu odlišného pohlaví. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o diskriminační jednání. Pokud byste se obrátila na soud, platilo by ustanovení občanského soudního řádu, podle něhož to nejste Vy, kdo by musel dokázat diskriminaci, nýbrž ten, kdo diskriminuje, musí prokázat, že k odlišnémi zacházení měl jiné důvody než odlišnost v pohlaví.
Nechci Vás odrazovat od případného soudního sporu, ale je třeba říci, že v soudním řízení nebývají žalobci žalující na zákaz diskriminace úspěšní. Neúspěch v soudním řízení by pro Vás znamenal náhradu nákladů řízení žalovanému.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect