Káča | 3.1.2013 10:35:14
Dobrý den, jsem studentka doktorského programu na VŠ v prezenční formě (pobírám měsíčně stipendium) a od 2.1.2013 pracuji na 60% pracovního úvazku (25 hod/týden) jako zaměstnanec firmy. Do této doby jsem byla zaměstnána pouze na DPP (tedy brigádně). Chtěla bych se zeptat, jak je to v mém konkrétním případě s mateřskou. Po jaké době na ní budu mít nárok? Vzniká vůbec při práci na částečný úvazek nárok na mateřkou dovolenou?A z jaké částky bude kdyžtak vypočtena (bude můj měsíční plat plynoucí z částečného úvazku pro tyto účely považován za plat totožný s plným úvazkem)?Velice ráda bych se totiž informovala, na co vše mám nárok v případě otěhotnění.
Velice děkuji a přeji hezký den
Káča
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství náleží zaměstnankyni v případě, že její nemocenské pojištění trvalo alespoň 270 ve dvou letech předcházejících nároku na dávku. Pokud tuto podmínku zaměstnankyně nesplní, nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Výše peněžité pomoci tvoří 70 % vyměřovacího základu pojištěnky ,které se počítá ze zdanitalných příjmů. Stipendium není zdanitelný příjem, proto se z něj peněžitá pomoc v mateřství nevypočítává.
Nemocenské pojištění plyne z dohody o provedení práce, pokud je započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč měsíčně, a to pouze v těch měsících, kdy jste tuto částku překročila. Studium na vysoké škole se do nemocesnkého pojištění započítává, ale pouze po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před rokem 2010. Dohoda o provovedení práce či studium na VŠ se Vám do doby nemocenského pojištění mohou započítávat i částečně. Pokud se Vám do doby trvání nemocenského pojištění nezapočítají, musíte pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství být účastna na pojištění 270 dní.
Eva Fialová