Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Markéta | 7.1.2013 13:54:54
Dobrý den, můj dotaz se týká návratu do zaměstnání po 3leté rodičovské dovolené. Smlouvu se zaměstnavatelem mám na dobu neurčitou. Byla mi nabídnuta práce kterou jsem vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou, ale na této provozovně je 2 směnný provoz a pracovní doba dlouho do večera. Taková pracovní doba jako samoživitelce bez možnosti hlídání mi nevyhovuje. Žádám tedy aby mi byl umožněn jednosměný provoz a úprava pracovní doby dle zákona Č. 262/2006 § 241 odstavec 1 a 2 ( takové provozovny zaměstnavatel má k dispozici). Jak mám dále postupovat v případě, že zaměstnavatel mé žádosti nevyhoví? Ústně mi totiž bylo zděleno, že taková změna ze strany zaměstnavatele v mém případě nepřichází v úvahu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce máte nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodonou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel musí Vaší žádosti vyhovět, nebrní-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je přerušení či omezení provozu zaměstnavatele v případě, že by žádosti zaměstnankyně vyhověl. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, máte možnost obrátit se na inspekci práce, která může Vašeho zaměstnavatele za porušování tohoto ustanovení zákoníku práce sankcionovat peněžitou pokutou.
Eva Fialová