Martik | 7.1.2013 14:37:09
21.1.2013 mi končí 2-letá RD, firma prý však pro mě nemá práci a nabízí mi: 1) prodloužení RD na 3 roky 2) dohodu o ukončení HPP s odstupným. Žijeme nyní jen z mého příjmu, manžel je na ÚP. 1) Musí mne zaměstnat, když nechci prodloužení RD na 3 roky? 2) Když přistoupím na dohodu nebo dostanu výpověď a skončím na ÚP, z čeho se vypočítá podpora a nebude mi krácena? 3) Kdybych otěhotněla po ukončení prac. poměru (ať již dohodou či výpovědí), nebo zjistila, že jsem již těhotná, dokdy by se na mne vztahovala ochranná lhůta a měla bych nárok na nemocenskou v případě rizikového těhotenství a pak i na stejnou výši PPM jako u prvního dítěte?
4) Kdybych prodloužila RD na 3 roky a otěhotněla bych v této době, mohla bych RD ukončit a odejít na nemocenskou v případě rizikového těhotenství? Měla bych stále nárok na stejnou výši PPM jako u prvního dítěte?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení prodičovské dovolené musí poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně, a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Čerpání rodičovské dovolené je Vaše právo, nikoliv povinnost. Naopak je povinností zaměstnavatele poskytovat Vám po skončení rodičovské dovolené práci odpovídající Vaší smlouvě.
Pokud byste se rozhodla pracovní poměr ukončit, podpora v nezaměstnanosti by se Vám vypočítávala z průměrného výdělku, kterého jste dostahovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Pouze v případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
Kdybyste otěhotněla za trvání pracovního poměru, vztahoval by se na Vás zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele. Dohodou byste ukončit pracovní poměr mohli. Pokud byste po skončení pracovního poměru zjistila, že jste těhotná a že jste byla těhotná již za trvání pracovního poměru, byla by výpověď daná zaměstnavatelem neplatná. V případě ukončení pracovního poměru dohodou by pracovní poměr touto dohodou skončil, ale Vy byste se nacházela v ochranné době 180 dnů po skončení zaměstnání, v rámci níž byste mohla čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství by se Vám vypočítávala s průměrného výdělku, kterého jste dostahovala před ukončením pracovního poměru (i kdyby to byl pouze týden). Na stejnou výši peněžité pomoci v mateřství byste měla nárok pouze v případě trvání pracovního poměru ke stejnému zaměstnavateli.
Pokud byste otěhotněla za trvání tříleté rodičovské dovolené, byla vy Vám vyplácena stejná peněžitá pomoc v mateřství jako při prvním dítěti, neboť by pracovní poměr ke stejnému zaměstnavateli trval.
Eva Fialová