Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Eva | 11.1.2013 13:23:10
Dobrý den,v březnu 2013 mi končí rodičák..už nyní začínám 5 měsíc těhotenství.Chci se zeptat jestli po rodičáku jít na pracák a nebo se domlluvit s lékařem na neschopenku,jelikož se nemám kde vrátit do práce.Před prvním otěhotněním jsem pracovala ale šla jsem na nemocenskou,šéf měl pak finanční problémy tak chtěl at mu podepíšu výpověd dohodou.Zajímalo by mě jestli si budu moci vybrat variantu rodičáku.Moc děkují
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla v době ukončení pracovního poměru již těhotná, vztahuje se na Vás 180 denní ochranná doba. Pokud Vám v této době vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám tato dávka vyplácena, i když již nejste účastna na nemocenském pojištění. V takovém případě si budete moci zvolit i délku čerpání rodičovského příspěvku. Jestliže jste těhotná v době ukončení pracovního poměru nebyla, ochranná doba se na Vás nevztahuje a peněžitá pomoc v mateřství Vám vyplácena nebude. Délku rodičovského příspěvku si budete moci zvolit jedině tehdy, je-li na nemocenském pojištění (jako zaměstnanec či jako OSVČ) účasten otec dítěte.
Po skončení čerpání rodičovského příspěvku na nemocenskou jít nemůžete, pokud v té době nebudete již zaměstnaná. V takovém případě doporučuji přihlásit se na Úřadu práce.
Eva Fialová