Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Martina | 25.1.2013 21:47:53
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené až do prosince 2014. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou na 40hod. týdně. Nyní mě zaměstnavatel kontaktoval s tim že celá firma přechází na nepravidelnou pracovní dobu a chce podepsat novou smlouvu na 38,75 hodin. Nevím co to pro mě obnáší, a zda jí musím podepsat i když jsem na rodičovké dovolené. Bylo mi naznačeno že v případě že nepodepíšu (chtějí to písemně) nebude se mnou počítáno že bych se měla vracet do po rodičovké dovolené do zaměstnání. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rozvržení pracovní doby je rozhodnutím zaměstnavatele. Pokud jste však byla zaměstnána v jenosměnném provozu na 40 hodin týdně a tuto skutečnost jste měla v dohodnuto v pracovní smlouvě, je třeba, abyste se změnou na dvousměnný provoz souhlasila. I když změnu pracovní smlouvy nepodepíšete, musí Vám zaměstanvatel přidělovat práci podle Vaší staré pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. V žádném případě není nepodepsání nové pracovní smlouvy důvodem k výpovědi.
Eva Fialová