Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Eliška | 9.2.2013 11:46:39
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem může zaměstanvatel nařizovat přesčasy. Místo osmihodinové pracovní doby vykonávám devíti až desetihodinovou pracovní dobu, k tomu pracuji o víkendu. Někdy mi tyto přesčasy nevyhovují, neboť mám malé děti a nestíhám jim uvařit ani večeři. Může mě zaměstnavatel nařídit pracovní cestu?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
práci přečas může zaměstnavatel nařídit. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Mad tento rozsah může zaměstnanec pracovat přesčas pouze na základě dohody se zaměstnavatelem. Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Na pracovní cestu mohou být zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let vysíláni jen se svým souhlasem.
Eva Fialová