Krba | 27.2.2013 13:12:26
Dobrý den,
máme holčičku která má v květnu 3 roky a teď moje žena znovu otěhotněla. Miminko čekáme sice až někdy v říjnu ale již teď řešíme co s naší finanční situací. Přiznámse že v systému dávek rodičovských a teřských vůbec nevyznám takže jen popíšu naši situaci:
Moje žena pracovala od 7/2008 do 11/2009 u soukromé firmy s hrubým platem okolo 17 000. Pak šla na nemocenskou (rizikové těhotenství) a v 5/2010 se nám narodila holčička. Pobírala pak standardní mateřskou, která se potom na podzim, překlopila do rodičovské (dali jsme si na 3 roky tj 7600,-). Bohužel zaměstnání měla manželka jen na dobu určitou, smlouvu ji po zjištění jejího těhotenství zaměstnavatel neprodloužil a tak se s v květnu nemá ani kam vrátit. Nové zaměstnání ani nehledá, protože ve školce nám řekli, že malou vezmou až od září. Prosím poraďte, budeme mít nárok i na matetřskou nebo jen na rodičovskou? Je lepší jít v mezičase na pracovní úřad nebo na nemocenskou? Díky
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok Vaší manželky na peněžitou pomoc v mateřství je podstatné, kdy má pracovní poměr skončit. Pokud pracovní poměr skončil v době těhotenství, běží Vaší manželce do skončení jejího pracovního poměru tzv. ochranná doba v délce 180 dnů. Pokud by v této době měla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství, bude tuto dávku pobírat. Pokud ne, nebude mít na tuto dávku nárok. Po skončení rodičovského příspěvku pobíraného v souvislosti s prvním dítětem by se Vaše manželka měla přihlásit na Úřad práce, aby mohl pobírat podporu v nezaměstnanosti až do nároku na další rodičovský příspěvek. Na nemocenskou nebude mít Vaše manželka nárok, protože v té době již nebude nemocensky pojištěná.
V případě, že jste nemocensky pojištěn a máte příjem z výdělečné činnosti, může si Vaše manželka zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová