Michaela | 15.3.2013 11:37:05

Dobrý den,
nedávno jsem podstoupila několik kol přijímacího řízení do jedné firmy. Ve vědomostních částech i u osobního pohovoru jsem byla úspěšná. Bohužel poslední slovo má ředitel u kterého probíhá závěrečné kolo přijímacího řízení. Měla jsem představu na co se ptá, vzhledem k tomu, že tam pracuje několik mých přátel. Bohužel jsem se k němu dostavila a jeho dotazy nebyly směřovány ani na mé vzdělání, zkušenosti ani na celkový postoj k práci, jak tomu bylo u mých přátel. Pohovor zahájil prohlášením, že dnešní dobuu nechápe, protože je po ženách vyžadováno aby tvrdě pracovali, přitom by měli být doma s rodinou. Většina žen prý plánuje dítě a rodinu kolem 29 let atd.. Nakonec byl dotaz směřován k tomu kdy plánuji děti. Po odpovědi, že jsem nad tímto ještě nepřemýšlela, následovala část pohovoru, kdy jsem mohla položit tři otázky a pohovor byl tímto ukončen. Byl to opravdu nepříjemný zážitek a na základě tohoto pohovoru jsem do firmy nebyla přijata. Ačkoliv mé vzdělání i znalosti jsou stejné, v některých případech i vyšší než u přátel, kteří byli přijati na obdobné i vyšší pozice - jednalo se ovšem použe o muže. Je nějaká možnost jak proti této diskriminaci bojovat? Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 12 zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem, dále informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Na žádost uchazeče o zaměstnání je zaměstnavatel povinen prokázat potřebnost požadovaného osobního údaje. Hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem fyzickým osobám ucházejícím se o zaměstnání.
Při uplatňování práva na zaměstnání je podle § 4 zákona o zaměstnanosti zakázána jakákoliv diskriminace.

Pokud se Vás zaměsntavatel ptal na rodinný stav a na plánování rodiny, porušil tím § 12 ZoZ. Rozhodl-li se zaměstnavatel na základě Vašeho pohlaví, porušil tím § 4 ZoZ a současně antidiskriminační zákon.

Podle Vašeho popisu, se zaměstnavatel při výběrovém řízení dopustil diskriminace. Vy máte dvě možnosti, jak se bránit. První možností je stížnost na inspekci práce, která může zaměstnavateli udělit pokutu. Další možností je žaloba, ve které můžete požadovat přiměřené zadostiučinění, a to i penězích. Problematické u obou možností bude důkazní situace. Pokud vše bylo řečno ústně a Vy nemáte žádná svědky, bude prokázání diskriminace složité.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect