Alborotadora | 18.3.2013 21:14:21
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co udělat proto, aby byl u nás ve firmě (nebo alespoň na našem oddělení) uspořádán audit rovných příležitostí. Mám pocit, že rovnost mužů a žen u nás tak docela neplatí.
Na oddělení nás pracuje 12 osob: 9 žen a 3 muži, z těchto tří jsou dva vedoucí (žena tedy ve vedení oddělení zastoupená není). Nedávno bylo mně a kolegyni rozšířeno portfolio povinností (včetně vedení 4-členných teamů), ovšem nijak se to neodrazilo na platu či na změně titulu naší pozice.
Ve stejné době se nabíral nový, řadový pracovník. Do užšího výběru postoupil muž a žena. Muž splňoval všechna kritéria (včetně skutečnosti, která byla v inzerátu označena za výhodu). Přesto však byla přijata absolventka bez potřebných znalostí i schopností.
Domnívám se, že obě skutečnosti spolu souvisí. Zkrátka se dělá vše proto, aby nedošlo k ohrožení pozice dvou mužů ve vedení. Jaksi se očekává, že já i kolegyně v budoucnu (a postupně i věkem i služebně mladší kolegyně) odejdou na MD, nový muž se nikdy nepříjme a naši dva kolegové zůstanou na svých vedoucích pozicích nejpíše až do důchodového věku.
Omlouvám se ze delší dotaz a předem děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
skutečnost, že do vedení jsou jmenováni pouze muži-zaměstnanci, přestože jsou ve Vaší firmě v menšině může být porušením zákazu diskriminace z důvodu pohlaví. Problémem v těchto případech je však zjednání nápravy cestou žaloby či stížnosti státnímu orgánu. Zaměstnavatel bude pravděpodobně tvrdit, že konkrétní muži měli lepší předpoklady pro výkon funkce vedoucího. Váš zaměstnavatel by mohl též argumentovat, že na volné místo přijal ženu, které dal přednost před mužským kandidátem.
Ve Vašem případě bych nejprve použila formu neformálního tlaku na zaměstnavatele.
Eva Fialová