Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Jana | 27.3.2013 13:46:50
Dobrý den,
jsem studentkou speciální pedagogiky PdF MU v Brně a zároveň maminkou hendikepovaného chlapečka. Můj syn mě inspiroval nejen ke studiu, ale i k tématu bc práce: Uplatnění matek dětí se spediálními potřebami na trhu práce. Při psání teoretické části jsem objevila Vaši poradnu a ráda bych se zeptala, zda máte i konkrétní zkušenosti právě s motivací, hledáním a možnostmi uplatnění na trhu práce právě u této specifické skupiny žen, popř. zda existují nějaké výstupy v rámci této problematiky.
Velmi děkuji za jakoukoliv odpověď a přeji příjemný den,
Mgr. Jana Schwarzová
Odpověď:
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Procházela jsem si dotazy v poradně, ale žádný právní dotaz rodičů se specifickými potřebami jsem nenašla. Předpokládám, že důvodem je existence nejrůznějších sdružení rodičů handicapovaných dětí, kde rodiče o svých právech dostávají potřebné informace. Zákoník práce speciální práva zaměstnanců pečujících o zdravotně postižené dítě nestanoví. Takoví to zaměstnanci budou pravděpodobně více využívat nároku na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby v souvislosti s péčí o dítě do 15 let věku a poté v souvislosti s péčí o zdravotně postiženou osobu podle § 241 zákoníku práce.
Eva Fialová