Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Hanka | 17.4.2013 08:02:51
Dobrý den, na dítě pobírám rodičovský příspěvek od března 2012. V září mi skončila pracovní smlouva v zaměstnání a od t doby jsme studentkou v denním PhD. programu. V květnu 2013 se nám má narodit druhé dítko. Jak je to s mateřskou a rodičovskou? Nárok na mateřskou nemám, když nejsem zaměstnaná a ještě pobírám rodičovský příspěvek na první dítě? Může nastoupit mateřskou partner (nejsme sezdáni)? Porodem druhého dítěte se rodičovský příspěvek na první ruší? Děkuji moc
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství má rodič dítěte, pokud splní podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a současně je nemocensky pojištěn, nebo se na něho vztahuje tzv. náhradní doba nemocenského pojištění. Studium doktorského studijního programu takovou dobou není. Po porodu tak budete mít nárok na rodičovský příspěvek z důvodu péče o druhé dítě. Variantou je, že by peněžitou pomoc čerpal otec dítěte. Otec dítěte musí pro nárok na PPM splnit stejné podmínky jako matka dítěte. Čerpat PPM může, pokud s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu o péči o dítě. Tato dohoda nebude účinná dříve než 7. týden po porodu. Otec dítěte nesmí mít po dobu čerpání PPM příjmy, ze kterých se tato dávka vypočítává. Poté Vy můžete pobírat rodičovský příspěvek na starší z dětí a partner PPM na to mladší.
Eva Fialová