Daniela | 29.4.2013 11:58:32
Dobrý den,
chtěla bych s Vámi sdílet touto cestou jednu záležitost, která se týká nemocných dětí a jejich rodičů, kteří jsou zaměstnaní a potřebují se postarat o toto nemocné dítě. Jedná se mi o tzv. ošetřování člena rodiny. Podle zákonných norem naší země má např. matka žijící v manželství s otcem dětí a dětmi nárok na 9 dní, kdy může ošetřovat dítě doma za příspěvek při ošetřování člena rodiny, viz předpisy o nemocenském pojištění. Avšak žena, která je rozvedená, svobodná nebo jinak „osamělá“, má nárok na 16 dní ošetřovného, pokud se stará o nemocné dítě.
Domnívám se, že je to diskriminace žen vdaných, žijících v úplné rodině. A to z toho důvodu, že neznám ženy „osamělé“ ve svém okolí, které by ať už jako svobodné nebo rozvedené nežily s nějakým přítelem či partnerem. Pro účely dávky zvané ošetřovné se považuje totiž za osamělou osobu podle výkladu MPSV „svobodný, ovdovělý, rozvedený nebo z jiných vážných důvodů osamělý (manžel vykonávající základní vojenskou službu, ve výkonu trestu odnětí svobody), který nežije s družkou (druhem)“.
Pokud tedy moje děti jsou nemocné a já pracuji, mohu je ošetřovat při chorobě jako např. žloutenka nebo mononukleóza, které se nevyléčí za týden, jen 9 dní a pak se to řeší tak, že po mě nastoupí manžel, pak babička apod. Když onemocní touto delší nemocí dítě ženy, která je rozvedená, ale žije s partnerem, dostane tato žena 16 dní na to být s dítětem doma a pak je s ním případně ještě partner ženy, babička apod.
Zajímá mě, proč a jak vznikla tato norma, proč se zvýhodňuje žena svobodná nebo rozvedená, nebo např. ta, která má muže v base apod. Já z této normy cítím nespravedlivost, diskriminaci vdaných žen žijících v harmonické rodině a upřednostňování rozvodů a žití „na hromádce“. A vůbec se mi to jako ženě vdané, žijící v úplné rodině, kde vychováváme s manželem děti k etickým hodnotám, nelíbí.
Tato situace je z praxe, pracuji na pracovišti, kde je více než devadesát procent žen a bohužel často vidím zažívám tuto nespravedlnost.
Pokud byste k tomu měly vysvětlení nebo mohly nějak tuto skutečnost uvést na pravou míru, nebo dokonce zařídit, aby měly ženy z obou skupin stejná práva na péči o dítě v době jeho nemoci, budu Vám skutečně vděčná.
Děkuji a přeji hezké jarní dny.
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu, že podle § 40 odst. 1 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění činí podpůrčí doba u osamělého zaměstnance 16 dnů. Podle § 40 odst. 7 tohoto zákona se za osamělého zaměstnance považuje zaměstnanec svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s družkou (druhem) nebo v registrovaném partnerství. Za osamělého zaměstnance se považuje i zaměstnanec, jehož manželka (manžel) je ve výkonu trestu odnětí svobody uloženého v trvání nejméně jednoho roku nebo ve výkonu zabezpečovací detence, nebo je nezvěstná a bylo zahájeno řízení o prohlášení nezvěstné manželky (manžela) za mrtvou, a tento zaměstnanec nežije s družkou (druhem).
Pokud zaměstnankyně žije s partnerem v jedné domácnosti, bude mít nárok na ošetřovné v délce 9 dnů. Česká správa sociálního zabezpečení by měla v konkrétním případě zkoumat, zda se jedná o osamělou zaměstnankyni či nikoliv.
Eva Fialová