Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
bromik | 30.4.2013 22:55:30
Dobrý den před mateřskou jsem pracovala jako pracovnice příjmu ve smlouvě mám , že musím odpracovat 40 hod týdně, chodila jsem na jednu směnu. Teď když se mám vracet do práce mě můj nadřízený oznámil, že budu chodit na dvě směny. Má na to právo?
Odpověď:
Dobrý den,
rozvrh pracovní doby určuje zaměstnavatel. Pokud je pracovní doba určena v pracovní smlouvě, nelze ji ze strany zaměstnavatele jednostranně měnit. Změna rozvrhu pracovní doby musí být provedena změnou pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musí souhlasit obě smluvní strany. Zaměstnavatel je navíc podle zákoníku práce povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Eva Fialová