Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Michaela | 7.5.2013 19:43:46
Dobrý den. Je mi 26 a pracuji ve Fastfoodu od 1.3.2012 na poloviční úvazek.1.10.2012 se měnil majitel a bylo mi řečeno pokud nepůjdu na plný tak mě vzít nemůžou.Vzala sem plný úvazek ale jelikož mám 4 letého kluka co chodí do školky musela sem 1.2.2013 zpět na poloviční úvazek. Kvůli synovi sme se ústně dohodli že budu chodit pouze všední dny a to od 9h-14h. Což mi vyhovuje. Ale začal mě nutit chodit i o víkendu a na svátky a někdy třeba i na 12h denně. Sem jedna z nejlepší ve firmě. Neproplácí hodiny navíc, dovolenou a ani svátky. Co mám dělat? Děkuji vám moc
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na kratší pracovní době, má zaměstnavatel povinnost Vám práci v tomto rozsahu přidělovat. I ústní dohoda, o rozvržení Vaší práce je pro zaměstavatele závazná. Jako zaměstnankyně pečující o dítě můžete žádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li v tom zaměstnavateli vážné provzní důvody. Písemně požádjete svého zaměstnavatele o předělování práce podle ústní dohody v rozsahu 9-14 hodiny ve všední dny.
Za práci přesčas Vám přísluší dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Nařízená práce přesčas nesmí navíc u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Za práci ve svátek Vám přísluší náhradní volno nebo náhrada mzdy v výši Vašeho průměrného výdělku spolu s Vaší dosaženou mzdou.
Pokud nebude zaměstnavatel rozvržení Vaší pracovní doby respektovat, obraťe se na inspekci práce.
Eva Fialová