GASLA | 13.5.2013 14:42:21
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na následující: Jsem těhotná, ale elikož mám vyšší příjem než manžel, dohodli jsme se (čistě z existenčních důvodů - splátky apod.), že po skončení mateřské dovolené se já vrátím do zaměstnání a na rodičovskou nastoupí rovnou on. Jak se tohle řeší se zaměstnavatelem? Tohle se nahlašuje před odchodem na mateřskou nebo se to řeší až pak před nástupem na rodičovskou? Jde mi o to, aby mě zaměstnavatel vzal hned zpět do práce. Vím, že se to musí předem oznámit na sociálce kvůli rozložení příspěvku, ale tam se nahlásím já např. na 3 roky (když já půjdu na mateřskou) a pak se to převede na manžela? A jak se tohle řeší u zaměstnavatele? Já před odchodem na mateřskou nahlásím 3 roky a pak mě třeba nevezmou zpět, že mají zástup na 3 roky? Nebo nahlásím jen tu mateřkou (cca 5 měsíců po narození dítěte). Jak tohle funguje, můžete mi to objasnit? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská a rodičovská dovolená není Vaše povinnost, ale právo. Zaměstnavateli můžete oznámit, že nastupujete pouze na mateřskou dovolenou a poté své rozhodnutí změnit, či nahlásit nástup na rodičovskou dovolenou na dobu tří let. Z mateřské, resp. rodičovské dovolené se můžete kdykoliv vrátit zpět do práce. Pokud se vracíte po mateřské dovolené, zaměstnavatel Vám musí přidělit stejnou práci (stejnou "židli"), jako před Vaším odchodem na MD. Oznamte mu co nejdříve svůj návrat zpět do práce, aby Vám Vaše místo mohl zajistit. V době Vaší MD, nebo i před jejím nástupem oznámí Váš manžel svému zaměstnavateli nástup na RD a v tomto oznámení uvede předpokládanou délku RD.
Rodičovský příspěvek vyplácí Úřady práce. O tuto dávku může zažádat přímo Váš manžel. O výplatu příspěvku můžete zažádat Vy, a poté se s manželem vystřídáte, nebo ho můžete čerpat stále na sebe s tím, že zajišťujete péči o dítě jinou zletilou osobou.
Eva Fialová