Laci47 | 29.5.2013 16:46:21

Dobrý den,
jsem pracující důchodce a pracuji v hotelu jako hotelový zřízenec.Smlouvu mám původní ,na dobu neurčitou.Nový managment nás nutí k pracovní flexibilitě a to tak,že nám mění rozpis služeb a to pouhé 4 dni před nástupem na směnu.Snížil počet zaměstnanců na minimum a nepočítá
s nemocností.Tak se také stalo,že při nemoci kolegy jsem
pracoval 9 dní bez dne odpočinku/75,5hod/Narůstají přesčasové hodiny,které nejsou placeny a ani není možnost si je vybrat ve volnu.Jak se máme bránit a jak postupovat aby v případě výpovědi, získali zaměstnanci nějaké odstupné.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Výjimkou je, pokud máte přesné rozvržení pracovní doby v pracovní smlouvě. Pro její změnu je v takovém případě potřeba dohoda zaměstnance a zaměstnavatele.
I v nepřetržitých provozech je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, nebo i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Na odstupné má zaměstnanec nárok pokud byl pracovní poměr ukončen výpovědí nebo dohodou z důvodu rušení či přesunu zaměstnavatele nebo z důvodu nadbytečnosti zaměstnance.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect