Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
IF | 19.6.2013 20:49:09
Dobrý den,
mám dotaz ohledně PPM. Nastoupila jsem do zaměstnání a zjistila jsem, že jsem v prvním měsíci těhotenství a pracovní smlouvu mám podepsanou na dobu určitou na 6 měsíců. Předtím jsem byla na ÚP cca. 4 měsíce. Tedy smlouva mi skončí v době nástupu na mateřskou tedy 7 týdnů před porodem. Budu mít nárok na PPM ? Může o PPM zažádat manžel a předat mi písemnou dohodou dítě do péče? Kdo mi bude platit sociální a zdravotní pojištění? díky
Odpověď:
Dobrý den,
podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství je 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku a trvání nemocenského pojištění. Výjimkou z posledně jmenované podmínky je skončení pracovního poměru v době těhotenství zaměstnankyně. Pokud byste nastoupila do 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru na PPM, máte na tuto dávku nárok. PPM může čerpat otec dítěte, který uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu o péči o dítě. Na PPM může nastoupit nejdříve počátkem 7. týdne ode dne porodu. Poté může čerpání ukončit a Vy o PPM požádat, pokud splníte výše zmiňované podmínky.
Doba péče o dítě do 4 let věku se započítává jako náhradní doba sociálního pojištění. Zdravotní pojištění za Vás po stejnou dobu hradí stát.
Eva Fialová