Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
pracujcí | 21.6.2013 20:46:21
Dobrý den,s přítelkyní máme 3 děti.Šestiletou dceru a dvojčata 3 roky.Přítelkyně nastoupila po mateřské.Pracujeme oba u jedné firmy oba na dvě směny.Pracujeme na protisměny já ranní ona odpolední a obráceně z důvodu obstarání dětí.Na úseku kde pracuje přítelkyně je zvykem jít v pátek po ranní ještě na noční přesčas.Což přítelkyně s omluvou odmítla protože by odcházela od dětí ještě když já jsem v práci na odpolední a přijdu nejdříve za hodinu a půl.Bylo jí naznačeno že když chodí ostatni bude chodit taky.Můžeme se nějak bránit když nemáme hlídání?Nemám už rodiče a přítelkyně má jen mamku 70 let.Dekuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Zároveň požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Váš zaměstnavatel může pravit pracovní dobu tak, abyste se i na pátečních směnách prostřídali.
Práci přesčas je možné konat jen výjimečně. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. To znamená, že Vaše přítelkyně nemusí pracovat přesčas, pokud nejsou na straně zaměstnavatele vážné provozní důvody.
Eva Fialová