Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
cid4 | 31.8.2013 23:46:40
Dobrý den,
ve svém současném zaměstnání jsem podal výpověď s dvouměsíční lhůtou - tj. k 31.10.2013 V této firmě pracuji od poloviny února 2013. Pracuji ve 12-ti směnném pracovním režimu. Od 1.11.2013 nastupuji do firmy nové.
Můj dotaz se týká nevybrané dovolené. Doposud mi bylo umožněno vybrat pouze 4 dny dovolené. Po přepočtu mi zbývá k 31.10.2013 ještě 9,5 dne dovolené. Tuto dovolenou bych si rád vybral, ale zaměstnavatel mi ji nechce poskytnout. Dočetl jsem se, že dle zákoníku práce mi však zaměstnavatel musí umožnit vybrat si dovolenou tak, abych měl volno dva týdny v celku (§217 Zákoníku práce), což dosud neučinil a v nové firmě to nebude z důvodu nároku na dovolenou možné. Lze tedy dle zákoníku práce tuto dovolenou po zaměstnavateli požadovat a musí mi být výběr dovolené umožněn?
Předem děkuji za odpověď
J.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí umožnit čerpání dovolené v délce dvou týdnů, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Pokud Vám zaměstnavatel neumožnil čerpání dvou týdnů dovolené v celku, můžete podat podnět inspekci práce. Inspekce práce může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.
Pokud Vám po skončení pracovního poměru zůstane nárok na vyčerpanou dovolenou, musí ji Vám zaměstnavatel nahradit v penězích. Zaměstnavatel se rovněž může dohodnout s Vaším novým zaměstnavatelem na převedení nároku na nevyčerpanou dovolenou k novému zaměstnavateli.
Eva Fialová