Eva | 9.10.2013 11:01:32

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu v souvislosti s návratem do zaměstnání po RD. Chtěla jsem se vrátit do původního zaměstnání, kde můj zaměstnanecký poměr oficiálně stále trvá, bohužel zaměstnavatel nesouhlasil s mým dřívějším návratem po RD, jelikož jsem si podala žádost o RD do 3 let věku dítěte. Tudíž jsem se snažila poohlédnout se po práci jinde. Nyní se mi to konečně podařilo. Ráda bych se zeptala, zda mám povinnost ohlásit svému oficiálnímu současnému zaměstnavateli, že nastupuji do jiného zaměstnání, nebo posečkat, jak se to u původního zaměstnavatele vyvine. V novém zaměstnání budu mít nejdříve smlouvu pouze do konce kalendářního roku, RD mi končí v 02/2014, což je i datum plánovaného návratu do původního zaměstnání - po pravdě však nepředpokládám, že by se mnou původní zaměstnavatel opravdu počítal, podle posledních zpráv již několika ženám vracejícím se po RD bylo nabídnuto odstupné. Moje otázka zní, zda nemusím hlásit původnímu zaměstnavateli, že jsem nastoupila do nové práce, a pak mohu posečkat s čím původní zaměstnavatel přijde a zda mi nenabídne i eventuální odstupné. Měla bych na něj nárok, i kdybych již pracovala v nové práci? Odstupné se údajně odvíjí od odpracované doby, já však měla odpracován u původního zaměstnavatele necelý rok. Předem mockrát děkuji za zodpovězení mého dotazu.

Eva

Odpověď:

Dobrý den,
písemný souhlas k výkonu práce u nového zaměstnavatele potřebujete, pokud se budete vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti původního zaměstnavatele. Odstupné se odvíjí od délky trvání pracovního poměru, nikoliv podle doby, po kterou jste vykonávala práci.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect