Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Miluše | 6.1.2014 00:22:01
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. O co se jedná? Před nástupen na mateřskou dovolenou jsem pracovalova pro zaměstanvatele na pozici vedoucí prodejny na základě pracovní smlouvy na HPP na dobu neurčitou (Mzdový výměr není součástí pracovní smlouvy). Tento zaměstnavatel, v průběhu mé mateřské dovolené, předal provozování prodejny jiné firmě (franšíza) a to i se všemi zaměstancemi - na nákladě "přechodu práv a povinnosti z pracovněprávních vztahů". Ráda bych se zeptala co musí můj nový zaměstnavatel dodržet až se vrátím z mateřské dovolené? Musím mě zaměstnat na stejné pozici? Musí mi ponechat stejnou výši mzdy jako jsem měla u svého původního zaměstnavatel? Děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš nový zaměstnavatel má vůči svým zaměstnancům stejné povinnosti jako Váš bývalý zaměstnavatel. Po návratu z rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto se týká i mzdy, pokud ji máte stanovenou v pracovní smlouvě. Jestliže máte mzdu stanovenou mzdovým výměrem, může ji zaměstnavatel jednostranně měnit. Vždy ale musí dodržet zásahu stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a zákaz diskriminace.
Eva Fialová