Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Štěpán | 6.1.2014 14:10:55
V lednu 2014 dosáhnu věku ,v kterém budu mít nárok na čerpání starobního důchodu.Předpokládám,že to není důvodem k výpovědi.Pokud by k ní došlo (např.z tzv nadbytečnosti) zřejmě měl nárok na odstupné.(po 40ti letech
u stejného zaměstnavatele zřejmě pouze 3násobek prům.platu?)Zajímalo by mne zdali mám náro na toto odstupné i v případě,ukončení prac. poměru dohodou,a za jakých podmínek.Popř. co by mělo v této dohodě být uvedeno?Např. zdali-by tam měla být zmíněna ona nadbytečnost?
Prosím oVáš názor a předem děkuji za odpověď.
Zdraví Vás Štěpán
Odpověď:
Dobrý den,
dosažení věkové hranice nároku na starobní důchod není podle zákoníku práce důvodem k výpovědi pracovní smlouvy. Pokud by byly u zaměstnavatele organizační změny a Vy byste dostal výpověď pro nadbytečnost, měl byste nárok na mzdu v délce dvouměsíční výpovědní doby a na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Nárok na odstupné byste měl i v případě ukončení pracovního poměru dohodou ze stejného důvodu. Z hlediska dokazování tohoto nároku doporučuji uvést důvod ukončení pracovního poměru v přímo v dohodě, jakož i uvést výši odstupného a termín jeho výplaty.
Eva Fialová