Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Blanka | 21.1.2014 12:46:23
Dobrý den. V dubnu bych se měla vrátit do zaměstnání po 3leté RD. Bohužel jsem nesehnala pro dceru místo v MŠ, nemohu tedy do práce nastoupit. Jak mám postupovat v případě, že zůstanu doma do 4 let věku dítěte? Kdy musím podat výpověď? Musím dodržet výpovědní lhůtu? Neměla bych nastoupit alespoň na pár dnů do práce? Co když zaměstnavatel pro mě stejně už místo nemá? Kdy se eventuálně přihlásit na Úřadu práce? Jiné příjmy nemám. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se zaměstnavatelem nedohodnete na poskytnutí neplaceného volna, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout ukončení pracovního poměru, nebo dát zaměstnavateli výpověď. Výpovědní doba je dvouměsíční a začíná kalendářním měsícem následujícím po podání výpovědi. Na Úřad práce se přihlaste do 8 dnů od skočení případného pracovního poměru. Je pro Vás výhodnější nastoupit do práce a dát výpověď, jelikož se Vám bude podpora v nezaměstnanosti počítat z Vaší průměrné mzdy a ne z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství.
Pokud proběhly u zaměstnavatele organizační změny a on pro Vás místo nemá, musí Vám dát výpověď on. V takovém případě musí rovněž dodržet výpovědní dobu a vyplatit Vám odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová